Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 29. května 2024
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.czTHEATRON. Opět.


Nové zajímavé informace. Záhada možná rozluštěna.

Zámek Valeč je státní zámek. Skrývá mnohá překvapení, tajemná  zákoutí a také záhady a tajemství. Samotný zámek vstal doslova z popela. Barokní zahrada, sochy Matyáše Brauna, Jezírka, Lapidarium, Prádelna, Skleník, Iluzivni brány, Obelisk... a také THEATRON. Jak napovídá samotný název evokuje jakési venkovní zahradní barokní divadlo uprostřed Barokni zahrady. Podzimní krásy kam se podíváš. 

Kdo jste viděl film třeba  Raduz a Mahulena (1970) tak právě tam použili filmaři exteriéry Theatronu. Zvláštní terasovity barokní útvar ohromující velikosti, je raritou v celé střední Evropě. Je to kamenná stavba na úpatí kopce, sestávající za třech pater teras. Je zároveň vkusně zakomponovana do přírodní scenérie barokního areálu zahrady zámku Valeč. Stavba samotná má mnoho kamenných výklenku, zazdenych reliéfu i soch. Po vrcholu každé terasy je možno se pohybovat na vlastní nebezpečí. 

Odbornou přednášku jež se konala ve správní budově vedle zámku 4.11.2023  navštívilo několik desítek zájemců. Byl promitan film o právě dokončené rekonstrukci Theatronu a následoval odborný komentář na místě samém. Besedu vedl kastelan Tomáš Petr a také archeolog Filip Prekop.Úžasnou atmosféru ještě podtrhnul nádherný listopadový den s odpoledním sluncem v zádech...Rekonstrukce probíhala od roku 2021.Každe patro teras má jinou skladbu zdiva jak je vidět z foto. Při rekonstrukci bylo použito dobových fotografií a také zbytků kamenného zdiva areálu. Byl zároveň provedeny archeologický průzkum. Bylo objeveno staré dřevěné potrubí a také nádrže jež zasobovaly vodou fontánu Theatronu. Ta není součástí stávající rekonstrukce. Odborníci se stále přou o významu funkce Theatronu, jestli to bylo přírodní barokní divadlo a jestli to bylo vlastně jeviště jako kulisa, nebo dokonce hlediště, kde se z ochozu teras dívali diváci dolů na jeviště.. A když to tedy nebylo divadlo co to tedy vlastně bylo? Záhada zámku Valeč. 

Při přednášce zazněla zajímavá informace. Ten kopec na jehož úpatí začíná THEATRON zasahoval původně dále dovnitř barokní zahrady a prerusoval tím spojovací osu Zamek- Iluzivni brány-zřícenina Neuhaus. Barokní stavitele tehdy rozhodli přemístit část kopce dále od již zmiňované osy a posunuli celý svah. Vše se provádělo ručně jak bylo v tehdejší době obvykle. No a tím se nabízí vysvětlení vzniku kamernych zdobnych barokních teras. Hlavním účelem bylo zpevnění svahu... Zdobné prvky teras odpovídají době vzniku. Název THEATRON vznikl později, určitě evokoval svym charakterem právě to přírodní divadlo.. Při archeologickém průzkumu se našly všelijaké nálezy vč.třeba zvířecích kosti (asi ze zámecké kuchyně) ale nepotvrdily jakékoliv zázemí divadelní činnosti... Odborníci se ovšem shodují na tom, že právě THEATRON byl centrem barokní zámecké zahrady. A ještě něco. Vy kdož máte rádi audioefekty zkuste si to. Úžasná ozvěna Vám vrátí Váš hlas... 

V našem 21.stoleti  přišli mistni kreativní lidé  se staronovým nápadem Letniho divadelního festivalu na Valči. Bude probíhat právě v kulisách Theatronu jako připomínku a poděkování našim předkům, stavitelům kamenných barokních Teras. Již je připraveno první představení v červnu roku 2024. Vlastně druhé. Viz předchozí článek, první zde uvedena divadelní hra bylo Narození Ježíše Krista. Mame se na co těšit. 

 

 L

Dne 12.11.2023:Jan Picka

Pro reakci na článek musíte být přihlášen

Publikování nebo šíření článků a fotografií ze stribro.cz je bez souhlasu autora zakázáno.
Účetnictví a prodejna počítačů Stříbro | Tvorba www stránek Stříbro