Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 18. července 2024
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.czLoreta a Svatý Mikuláš


Loretanske slavnosti jsou i velkou kulturní a duchovní slavnosti..

Bor u Tachova. 8.az 10 září 2023. Loretanske slavnosti. Vzácné se otevírá i Borská Loreta. Že nevíte kde že je? Najdete ji v blízkosti Borskeho zámku. Zvenku je to vlastně nenápadná budova je to ale celý areál. Otevírají se masivni dřevěné dveře a náhle se ocitáte v jiném světě. V jiném čase. Je tady zvláštní ticho...

Svatý Mikuláš na Borskem náměstí - klame tělem - tedy fasádou. Kostel, velka dominanta náměstí Vas překvapí jakmile vstoupíte dovnitř. Nádherně zrekonstruovaný vnitřní prostor se před Vámi zjeví v celé svoji velikosti a kráse. Interiér, jeho velikost a vzdušnost je umocnena zajímavým zvláštním hlavním oltářem, který jakoby větvemi  stromu života obepíná hlavní svatostánek. Ten zdobí i medailon Panny Marie... V rámci Loretanskych slavnosti se zde konala slavnostní  českoněmecka Mše svatá, jejíž součástí byl i hudební doprovod. 

 

-----------

Borská Loreta je z roku 1668. Jsou zde dvě kaple a hlavně Černá Madonna v centrální kapli - Svaté chýši. Socha patří mezi největší v České republice. Jedná kaple je Panny Marie Klatovske a druhá Panny Marie Čenstochovske. Návštěvníky doslova uchvátí nástěnné malby v ambitech Lorety.

Kostel Sv. Mikuláše je z roku 1282.byl několikrát přestavován. Má hranolovitou kostelní věž. Celá monumentální stavba je velkou dominantou borskeho náměstí. V roce 1750 přestavěn z gotické do současné barokní podoby. Jednolodní kostel se zakristii a oratori v patře a také nadherne varhany. 

Dne 12.09.2023:Jan Picka

Pro reakci na článek musíte být přihlášen

Publikování nebo šíření článků a fotografií ze stribro.cz je bez souhlasu autora zakázáno.
Účetnictví a prodejna počítačů Stříbro | Tvorba www stránek Stříbro