Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 23. listopadu 2020 a svátek má Klement
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.czNecháme si jen tak unést stát? Protestujme!
Milí a vzácní přátelé,

nezní to dobře, ale žijeme v „uneseném státě“. Tak se říká stavu, kdy jsou rozhodovací a kontrolní orgány státu obsazeny lidmi, kteří hájí zájmy nějakého politika nebo skupiny. A přesně to se děje v České republice.

Miliardy sem, miliardy tam

Příběh o střetu zájmů Andreje Babiše je v tomto kontextu jak z učebnice. Naposledy vyšlo najevo, že se vláda snaží přihrát Agrofertu dotaci za 6 miliard – v rozporu se zákonem a zcela mimo účel dotace. Zkrátka takové Čapí hnízdo 2.0, jen jde asi o 120krát více peněz. Tohle by v normálním demokratickém státě stálo premiéra křeslo. A v České republice? Kdybychom na to společně s opozicí a novináři neupozornili, úplně by to zapadlo!

Samostatnou kapitolou je tzv. Národní plán obnovy. Tady je ve hře ještě mnohem víc peněz z Evropské unie. Vypadá to, že Andrej Babiš s Karlem Havlíčkem tento plán sepsali za zavřenými dveřmi. Kdo se za tyto pomyslné dveře dostal, ten něco dostane. Školy, univerzity, malé a střední firmy, živnostníci, rodiče samoživitelé a dokonce důchodci… ti všichni zjevně neměli tak dobré zastoupení, aby se jejich budoucnost počítala mezi priority. A ačkoli tento plán premiér neprosadil ani na vládě, jel ho představit do Bruselu.

Dozvíme se, kdo může za jedy v Bečvě?

Pak tu máme otrávenou Bečvu. Ekologická havárie desetiletí zřejmě zůstane bez oficiálního viníka, protože Česká inspekce životního prostředí kope za Agrofert a jeho chemičku Dezu. Žijeme ve státě, kde havárii (jejímž možným viníkem je chemička Agrofertu) vyšetřuje úřad spadající pod ministra životního prostředí Brabce, který je bývalým ředitelem jiné Babišovy chemičky. A ministr i jeho podřízení se podle toho chovají.

Odvolání dozorčí komise v ČT

Aby toho nebylo málo, tak mezitím mocenskými zájmy prosazení radní České televize odvolávají svou dozorčí komisi v době, kdy se má řešit dlouhodobý plán a kvůli krizi upravený rozpočet ČT. A to bez odůvodnění. Vypadá to, že noví radní v čele s Pavlem Matochou a Hanou Lipovskou začali testovat, kam až mohou zajít.

Ohrožení institucí a střet zájmů českého premiéra je zřejmý všude v Evropě, jen ne v Česku

Právě ve čtvrtek vyšlo najevo, že Andrej Babiš v Evropě s konečnou platností prohrál. Evropská komise deklarovala, že český premiér nemůže dál sedět na dvou židlích a musí si vybrat mezi politikou a prospěchem jeho firem. Dotace Agrofertu tak Evropská unie kvůli střetu zájmů proplácet nebude. Jak napsala organizace Transparency International, jde o nejzávažnější kauzu českého premiéra od sametové revoluce.

Jenže jak takové zneužívání peněz řešit v „uneseném státě“? Evropská komise nabádá české úřady, aby se k situaci postavily čelem. Jenže ty jsou vedeny lidmi z hnutí ANO a chovají se jako advokáti Agrofertu.

Každý měsíc tak inkasuje Agrofert zhruba 150 milionů korun z veřejných dotací. 150 milionů měsíčně pro firmu, ze které profituje premiér. Je to nepřijatelné za všech okolností a o to víc v době, kdy zápolíme s pandemií a kdy je živobytí obrovské části společnosti v ohrožení.

To vše je potřeba hlasitě pojmenovat. Proto vyzýváme občany, aby se připojili k našemu online protestu Rok změny: Začínáme!, který se koná v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii.

Za tým Milionu chvilek pro demokracii
Benjamin RollDne 14.11.2020:Milion Chvilek pro DEMOKRACII

Pro reakci na článek musíte být přihlšen


Publikování nebo šíření článku a fotografií ze stribro.cz je bez souhlasu autora zakázáno.
Účetnictví a prodejna počítačů Stříbro | Tvorba www stránek Stříbro