Uživatelské jméno: Heslo: Dnes je 25. dubna 2024
Aktuálně O městě Pro turisty Pro občany Podnikatelé Katalog
počasí.stříbro.cz | fanstyby.stříbro.cz

Závodní atletická sezóna už je v plném proudu

a v uplynulých dvou týdnech se atleti Baníku představili hned na několika závodech.

Nejmladší atleti startovali 14.5.2020 v běhu do vrchu. Vítězové v jednotlivých bězích byli následující:

200 m (2009-2010) - Šimon Jiří Turek

O týden později, 21.5.2020 se ve Stříbře konal okresní přebor v přespolním běhu, který byl také primárně určen pro nejmladší atlety. V kategorii mladších žákyň v běhu na 1000 m zvítězila Lucie Danielová v čase 3 minuty 21 vteřin.  Na stejné trati v kategorii chlapců zvítězil Tadeáš Vlasák v čase 3:57 min.  V kategorii přípravek chlapců – běh na 200 m se o prvenství zasloužil Jan Kocek.  300m zdolal nejrychleji Michal Krejčí. Na dvojnásobné trati doběhl nejrychleji David Krejčí. V závodě na 800m se o celkové prvenství zasloužil Šimon Jiří Turek.  Svou kategorii v běhu na 200 m ovládla Tamara Davídková. Marie Zabloudilová si doběhla pro celkové prvenství v závodě na 300m. Nejrychlejší běžkyní v závodě na 600 m byla Klára Šimková. Ve své kategorii v běhu na 800 m zvítězila Kristýna Záhořová.

Oddílové veřejné sprinterské závody žactva ve Stříbře 23.5.2020 byly pro stříbrské atlety prvním ukazatelem jejich formy. Za zmínku stojí osobní rekordy na trati 300 m v podání Adély Košátkové (42. 45 s), Adama Fliegela (41.48 s) a Ondřeje Honzíka (41.59 s). Michaela Švábková se blýskla ve výšce, kde dokázala zdolat laťku ve výšce 153 cm.
Ten samý den v odpoledních hodinách na stříbrském stadionu proběhl 2. mítink Plzeňského kraje. Zde si nejlépe vedli běžci pod vedením Alexandra Matulky. Štěpán Trávníček si doběhl v závodě na 1500 m pro 3. místo v novém osobním rekordu 4:09.27, čímž vylepšil svůj předchozí čas o 7 vteřin. Dalšími startujícími byli Michal Pergler 4:23.95 min. Jakub Souček finišoval v čase 4:40.57, těsně za ním doběhl Jiří Špiroch (4:46.06). Václav Steinbrücker 5:30.14 a Jan Holub 5:37.59min.

V rámci veřejných závodů AK Škoda Plzeň dne 26.5.2020 se představilo hned několik atletů ze Stříbra. Štěpán Trávníček startoval na trati 500 m, kde testoval svou formu a s výsledným časem 1:06.10 byl velmi spokojený. Stejnou trať si zaběhl také jeho oddílový kolega Miroslav Gabriško, který zaznamenal také kvalitní čas (1:13.81). Z dívek se v závodě na 500 m představila Daniela Fürstová (1:21.31) a Eva Suchánková (1:27.00)

3. mítink Plzeňského kraje, který se uskutečnil v Sušici 30.5.2020 byl pro Baník také úspěšný.
Na 100 m žen se představilo hned několik sprinterek. V prvním rozběhu zvítězila Kamila Všetičková (12.61 s), Adéla Košátková si doběhla pro 3. místo (12.99 s), Andrea Gabrišková doběhla 5. (13.40 s) a 6. místo obsadila Daniela Fürstová (13.44 s). Bohužel tento rozběh měl neregulérní větrné podmínky (2.9 m/s), což znamená, že výkony se nepočítají do statistik. V dalším rozběhu však byl vítr regulérní, takže se Tereza Záhořová mohla radovat z vítězného času 12.67 s. Posunuté osobní maximum bylo vidět také v podání Hany Kozlové (13.14 s) a Adély Flaškové (14.46 s). Adéla Flašková si zaběhla nový osobní rekord (29.84 s) také na dvojnásobné trati, kde se dokázala dostat pod vysněných 30 vteřin.
Z nových osobních rekordů se radovali také chlapci v závodě na 3000 m. Osobní rekord Jiřího Špirocha má nyní hodnotu 10:17.12 min, Jakuba Součka 10:33.59 min a Václava Steibrückera 11:45.64. „Nutno dodat, že Vašek se během roku dokázal zlepšit o více než 2 minuty na této trati“ uvedla trenérka Kamila Všetičková. Kvalitní čas zaznamenala i Vaškovo oddílová kolegyně Martina Záveská, která proběhla cílem v čase 13:37.69 min.

Během uplynulých dvou týdnů Stříbro pořádalo velké množství oddílových závodů, z předvedených výkonů stojí za zmínku vrhač Adam Fliegel, který zaznamenal na úvod sezóny 13.20 m ve vrhu koulí, 29.63 m v hodu diskem a 31.32 m v hodu kladivem, což je na úvod sezóny skvělý začátek.  Z posunutého osobního maxima se mohla radovat také žákyně Hana Kozlová ve skoku do výšky, když zaznamenala 1.48 m. Stejný výkon zapsala i Viktorie Ulčová. Ve skoku dalekém se posunul mladší žák Matyáš Vosyka, který dolétl na hranici 4.13 m. V hodu oštěpem excelovala Tereza Záhořová, která zvítězila hodem dlouhým 27.63 m. Zvítězila tak nad Nikolou Polákovou, která společně s Terezou dokázala jako jediná zdolat metu 27 m. Její hod byl dlouhý 27.45 m. Nikola se zlepšila také v kouli, kdy dokázala kouli poslat na vysněných přesných 9 m.

Největší úspěch sklidila však Tereza Záhořová dne 2.6.2020 na plzeňském stadionu v rámci klubových závodů žactva. Tereza dokázala na trati 150 m vyrovnat krajský rekord z roku 1992, jehož hodnota je 18.41 vteřin! Dostala se tak na první příčku průběžných tabulek starších žákyň v České republice na této trati. Tereza ani její trenérka Veronika Matulková takový úspěch nečekaly, můžeme si však být jistí, že o této sprinterce ještě hodně uslyšíme.
Velmi dobře si vedly i její oddílové kolegyně na trati 200 m př. Hana Kozlová zvítězila ve svém rozběhu časem 31.08 s, těsně za ní byla Viktorie Ulčová (31.16 s), Adéla Košátková (31.33 s) a Simona Löblová (37.56 s). Pro všechny dívky tyto časy znamenají zlepšení osobního maxima o více než vteřinu.
Velký posun zaznamenal na trati 150 m i Miroslav Houžvička (17.81 s) a Adam März (19.92 s). Bohužel chlapci měli nepovolený vítr 2.6 m/s.

Opět nezklamal ani Jakub Davidík! V rámci projektu Spolu na startu se představil 1.6.2020 na závodech v Kolíně, kde startoval v běhu na 1000 m mužů. Doběhl těsně za Filipem Šnejdrem v čase 2:23.56 min. Jakub zaostal pouhé 3 desetiny za svým vlastním českým juniorským rekordem z roku 2019, který má hodnotu 2:23.24 min. Tento závod ukázal Jakubovo skvělou formu a těšíme se, co v této sezóně spolu s trenérem Matulkou ještě předvedou.

Dne 04.06.2020:Kamila Všetičková